Zajęcia w obserwatorium w połanieckim gimnazjum

 

Pod hasłem „Niebo nad Połańcem” odbyły się zajęcia dla dzieci i rodziców w obserwatorium astronomicznym w gimnazjum w Połańcu. Dwa razy dzieci miały okazję obserwować niebo. W czwartek – 17 października 2013 r. uczestnicy poza ciekawymi zajęciami z astronomii i obejrzeniem prezentacji o naszym układzie słonecznym przez lunetę zainstalowaną na dachu szkoły oglądali Księżyc, który tego wieczoru prezentował się bardzo ładnie. W sobotę 19 października 2013 r. pogoda płatała figle i ciemne chmury przykrywały niebo. Dlatego pani Małgosia Głocka, prowadząca zajęcia, przygotowała interesujące doświadczenia optyczne i zabawy z astronomią. Gdy czas na zajęcia się kończył niebo zaiskrzyło jednak promieniami słonecznymi i obserwacja Słońca stała się możliwa. Dzieci
i rodzice zaskoczeni byli widokiem tej ogromnej czerwonej kuli, która w lunecie wyglądała na dużo mniejszą. Dzieci zabrały do domu swoje prace plastyczne: kolorowankę Układu Słonecznego i wyklejankę plastelinową z gwiazdozbiorem a także pamiątkowe dyplomy.

Ps. Do obserwatorium zapisało się więcej chętnych niż przewidywaliśmy. Druga grupa dzieci i rodziców, które nie zmieściły się na nasz warsztat czeka na następne zajęcia.

Dofinansowano ze środków Programu „Działaj lokalnie VIII” Polsko – Amerykańskiej
Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce”
Program „Połaniec dla rodziny” jest współfinansowany przez UMiG.

p1

Joomla templates by Joomlashine