Joomla gallery by joomlashine.com
Sample gallery images
4.JPG
9.JPG
13.JPG
21.JPG
32.JPG
86.JPG
95.JPG
130.JPG
2.JPG
1.jpg
„Na nasze jutro musimy patrzeć
przez nasze wczoraj”
W niedzielny wieczór - 7 grudnia br. w Kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Połańcu odbyła się niecodzienna uroczystość. Nasze stowarzyszeniewystawiło spektakl literacko – muzyczny, który był podsumowaniem i zwieńczeniem projektu „Rodzina w kręgu marzeń”. Nawiązując do 25 rocznicy wolnych wyborów w Polsce zorganizowaliśmy szereg działań skierowanych do rodzin, między innymi: patriotyczny piknik w szkółce jeździeckiej z pieśniami patriotycznymi i konkursami, turniej międzypokoleniowych gier stolikowych, wieczór bajek sprzed ćwierć wieku i wcześniejszych, konkurs plastyczno - literacki dla dzieci i młodzieży o marzeniach dziadków i rodziców z okresu ich młodości ze wspaniałymi nagrodami w postaci gier rodzinnych, stare i nowe zabawy podwórkowe. Wszystkie działania miały przybliżyć młodzieży i dzieciom najnowszą historię – czasy PRL, Solidarności, wolnych wyborów i drogi Polski do demokracji oraz zacieśnić więzi rodzinne, co jest głównym celem działalności Stowarzyszenia „Bliżej”. Ponadto w ramach projektu odbyło się 36-godzinne warsztatowe szkolenie dla rodziców, którzy chcieli rozwinąć swoje umiejętności wychowawcze i komunikacyjne oraz wycieczka do „PRL – u” dla wolontariuszy, w trakcie której zwiedzali Nową Hutę, wysłuchali lekcji muzealnej o czasach PRL-u w Krakowie oraz obejrzeli wystawę zdjęć z tego okresu.
Na finałowy spektakl pod tytułem „Na nasze jutro musimy patrzeć przez nasze wczoraj” do kościoła przybyło wielu mieszkańców Połańca. Widowisko o głębokim wydźwięku patriotycznym wzruszyło, było niecodzienną lekcją historii oraz dostarczyło widzom wielu wrażeń artystycznych. W scenariuszu znalazły się: wspomnienia świadków wydarzeń z okresu 1980 – 1989, pieśni patriotyczne oraz poezja. Słowo mówione uzupełniła prezentacja dokumentalnych zdjęć z tamtego okresu a także autentyczne nagrania dźwiękowe. Znana pieśń „Żeby Polska, żeby Polska, żeby Polska była Polską”, przygotowana na zakończenie, poderwała z miejsc publiczność, która włączyła się do chóralnego śpiewania.
W spektaklu wystąpili członkowie i sympatycy Stowarzyszenia „Bliżej”: ludzie z różnych środowisk i w różnym wieku, połączeni ideą solidarności.
Finałowy spektakl na długo pozostanie w naszej pamięci. Odebraliśmy wiele gratulacji i podziękowań. Wśród widzów przeważają opinie, że spektakl należy powtórzyć.
Prezes Stowarzyszenia „Bliżej”
Małgorzata Sokołowska
Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży Farma.
Projekt dofinansowany przez UMiG w Połańcu.
Cztery kąty i piec piąty…
W sobotni poranek, 25 października 2014 r., w ramach projektu „Rodzina w kręgu marzeń” w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Połańcu odbył się Turniej Międzypokoleniowych Gier Stolikowych.
Na dzieci, młodzież, osoby dorosłe czekały „cztery kąty i piec piąty”, czyli gry rozwijające różne umiejętności: zręczność, spostrzegawczość, logiczne myślenie i liczenie. Po rozegraniu gier w danym „kącie” uczestnicy spotkania zdobywali określoną sprawność: Jestem zręczny, Mam bystre oko, Myślę logicznie, Dobrze liczę. Dodatkowo dzieci miały możliwość poznania i skorzystania z różnorodnych gier stolikowych tych tradycyjnych jak i nietypowych. Przygotowane propozycje gier cieszyły się dużym zainteresowaniem, niektóre z nich były zupełnie nowe dla uczestników. Realizacja tego projektu była okazją do zacieśnienia więzi międzypokoleniowych, podejmowania wyzwań, wesołego spędzenia czasu, uwierzenia we własne
możliwości, dobrej zabawy.
Informacje zwrotne od uczestników turnieju potwierdziły, że spotkanie było dla nich atrakcyjne, interesujące i zaskakujące, chętnie wzięliby w nim udział po raz kolejny. Po rozdaniu pamiątkowych dyplomów i drobnych upominków wszyscy wrócili do domów w dobrych humorach. Dziękujemy wszystkim za dobrą zabawę i wiele emocji!!!
Stowarzyszenie „Bliżej” dziękuje panu dyrektorowi Publicznego Gimnazjum w Połańcu za udostępnienie sali.
Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundację Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży Farma
Projekt dofinansowuje UMiG w Połańcu
Bajki, bajeczki stare i nowe…
17 października 2014 r. w ramach projektu „Rodzina w kręgu marzeń” w Publicznym Gimnazjum nr 1 w Połańcu odbył się „Rodzinny wieczór bajek”. Podczas spotkania uczestnicy mieli możliwość obejrzenia popularnych kreskówek z dzieciństwa trzech pokoleń. „Bolek i Lolek”, „Pszczółka Maja”, Przygody Koziołka Matołka” oraz współczesna bajka „Przyjaciele z kieszonkowa” cieszyły się wielkim zainteresowaniem wśród dzieci oraz wprowadziły w magiczny świat wspomnień rodziców i opiekunów. W przerwach pomiędzy bajkami odbyły się quizy i zabawy związane z bohaterami bajek. Największym zainteresowaniem cieszyły się rebusy, w których rozwiązaniami były tytuły bajek. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wszystkich konkurencjach przygotowanych dla nich.
Był to wspaniały rodzinny wieczór, gdzie wspólnie bez pośpiechu mogliśmy przenieść się w magiczny świat bajek.
Stowarzyszenie „Bliżej” dziękuje panu dyrektorowi Publicznego Gimnazjum w Połańcu za udostępnienie sali z tablicą multimedialną.
Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce” oraz Fundację Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży.
Projekt dofinansowuje UMiG w Połańcu.
Piknik patriotyczny już za nami!
5 października w szkółce jeździeckiej w Osieku Stowarzyszenie na rzecz dzieci, młodzieży i rodzin „Bliżej” w ramach projektu „Rodzina w kręgu marzeń” zorganizowało piknik patriotyczny, na który przybyło 13 dzieci i 7 opiekunów dorosłych. Spotkanie
rozpoczęło się od rozdania chorągiewek i kotylionów w barwach narodowych oraz rozmowy o patriotyzmie i wolności. Dzieci dowiedziały się po ilu latach Polska odzyskała niepodległość i jakie znaczenie to miało dla Polaków żyjących w tamtych czasach. Pan Tomasz – Generał, jak nazwały go dzieci w wojskowym przebraniu opowiadał
o przedmiotach związanych z wojskiem, które posiada w swojej kolekcji. A były to: karabin, maska przeciw gazowa, furażerki, menażki, namioty wojskowe. Wszystko można było obejrzeć, dotknąć, przymierzyć. Kolejną częścią pikniku były konkurencje wojskowe, które wśród dzieci cieszyły się najlepszym powodzeniem: wyścigi na „koniach”, celowanie do balonów, noszenie rannych na noszach, strzelanie z łuku - to tylko niektóre atrakcje tego niedzielnego popołudnia.
Podczas spotkania odbyło się również ognisko z kiełbaskami i pieczonymi ziemniaki oraz przepyszną „duszonką”, przy którym wszyscy śpiewali polskie pieśni patriotyczne. Dzieci tym chętniej, że mogły śpiewać do wojskowej tuby, dzięki czemu słychać nas było chyba
w Połańcu.
Było to wspaniałe, patriotyczne, rodzinne spotkanie z całą gamą różnorodnych zabaw tematycznie związanych z tradycjami i historią Ojczyzny.
Stowarzyszenie „Bliżej” dziękuje państwu Urszuli i Tomaszowi Miodyńskim za zorganizowanie wspaniałego niedzielnego popołudnia, UMiG za użyczenie autobusu na przewóz uczestników oraz p. M. Maćkowskiemu za poświęcenie swojego czasu wolnego.
Wszystkie działania odbyły się dzięki dotacji z programu „Działaj lokalnie” i wsparciu oraz pomocy finansowej samorządu lokalnego.
STARE I NOWE ZABAWY PODWÓRKOWE
odbyły się w dniu 27.09.2014 r. na sali gimnastycznej
Publicznego Gimnazjum nr1 w Połańcu
Działanie przeprowadzono w ramach projektu
W zabawach uczestniczyło 25 dzieci w różnym przedziale wiekowym. Najmłodsza uczestniczka miała 5 lat. Nasi wolontariusze pomagali realizatorom i sami włączyli się do zabawy.
Celem działań było zaproponowanie oferty spędzania czasu wolnego alternatywnej w stosunku do komputera, z naciskiem na aktywność fizyczną. W tym dniu dzieci poznawały i bawiły się w stare i nowe zabawy podwórkowe.
Miały okazję pograć w:
klasy, w dwa ognie, w chłopa, w gumę, kapsle, poskakać na skakance.
Mamy nadzieję, że pokazanie dzieciom często zapomnianych już zabaw, będzie inspiracją dla nich do organizowania podobnych zabaw w czasie wolnym od nauki, który spędzają przed blokiem, na podwórku, na placu zabaw czy boisku szkolnym.
W dołączonych materiałach fotograficznych pokazujemy, jak dzieci uczyły się gier podwórkowych - niektórzy zetknęli się z nimi pierwszy raz. Zabawa przeplatana była konsumpcją zdrowych soczystych jabłek.
Na koniec rozegrana została gra w „dwa ognie”, podczas której emocje sięgały zenitu. Trudno było prowadzącym zakończyć zabawę, ponieważ dzieciom ciągle było za mało. Na zakończenie uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Jednym słowem happening „Stare i nowe zabawy podwórkowe”, mimo deszczowej pogody, udał się i dzieci aktywnie spędziły wolny czas.
Prowadzące: Monika Pławska i Alina Switek
Stowarzyszenie „Bliżej” dziękuje dyrekcji Gimnazjum za udostępnienie sal i prywatnemu sponsorowi za skrzynkę smacznych jabłek.
Dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie VIII” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Ośrodek Działaj Lokalnie- Fundację Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży FARMa.